altalt
altalt

Загальна інформація про Грузію
Розташована в західній частині Закавказзя, між гірськими ланцюгами Великого та Малого Кавказу. На півночі межує з Російською Федерацією, на сході і південному сході - з Азербайджаном і Вірменією, на півдні - з Туреччиною, на заході омивається Чорним морем. Гори займають 2 / 3 території країни. Уздовж північної кордону тягнеться Головний Кавказький хребет, окремі вершини якого перевищують 5 тис. м.
Грузія - багатонаціональна країна. Основне її населення (близько 70%) становлять грузини. У долинах Східної Грузії спрадавна займалися землеробством, поєднуючи вирощування пшениці і ячменю з виноградарством, плодівництвом, городництвом, шовківництвом. Скотарство мало лише підсобне значення. У Західній Грузії разом з традиційними зерновими культурами (просо, пшениця, ячмінь) з XVII ст. стала широко розповсюджуватися кукурудза. У середині XIX ст. почали вирощувати такі цінні субтропічні культури, як чай, цитрусові, бавовник і тютюн. Найважливіша галузь грузинського традиційного господарства - виноробство. Їм займалися усюди, де виростала виноградна лоза. Головними центрами виноробства вважалися Імеретія на заході і Кахетія на сході. Виноградарство вимагало від селянина високої кваліфікації і великих затрат праці. Вино було одним з основних предметів вивозу колишньої Грузії.

Клімат Грузії

На заході субтропічний, на сході - перехідний від субтропічного до помірного. На всій території країни кліматична обстановка ускладнена впливом гір, але так як більша частина хребтів йде із заходу на схід, навіть у найвіддаленіших районах помітно вплив теплих чорноморських повітряних мас.
Середні температури січня становлять від +3 +9 ° С на Колхідській низовини і в Аджарії, до -2 ° С в Іверійской западині. У гірських районах Сванетії і Джавахеті температура взимку може опускатися до -16-20 ° С. Літо жарке і тривале - середня температура серпня майже на всій території країни становить від +23 ° С до +26 ° С.
Опади випадають досить рівномірно протягом усього року з невеликими максимумами восени і взимку. У Імереті і Аджарії в рік випадає від 1000 до 2800 мм опадів, в Кахетії і Джавахеті - 300-600 мм. У горах сніг випадає в листопаді і стійко тримається до березня-квітня.

Гроші

Ларі (GEL) дорівнює 100 тетрі. У обігу знаходяться купюри 1, 2, 5, 10, 20, 50 і 100 ларі, золоті монети 500 та 1 000 ларі, а також 5, 10, 20 і 50 тетрі.
1 GEL = 1.1905 UAH

Традиції Грузії
Головна традиція на Кавказі - застілля, яке обов'язково має на увазі зразковий порядок, вимагає вихованості, дотримання належного етикету. За цим стежить керівник грузинського гуляння - тамада. За стародавнім звичаєм, господар, який запросив у свій будинок гостей, сам повинен узяти на себе обов'язки тамади або ж вибрати його з числа поважаних і гідних людей. Грузинське бенкет обов'язково супроводжується тостами. Тости виражають кращі побажання господарів і гостей. Вони благословляють сім'ю, бажають один одному примноження, подолання всіх перешкод на життєвому шляху: здоров'я і щастя, гідного відсічі ворогу, викривають зло і вихваляють добродушність і щирість людей. Грузинське бенкет завжди супроводжується музикою, виконуються веселі, запальні танці, затягуються красиві багатоголосі пісні.
Ця грузинська весілля - це гарний, видовищний, найбагатше свято з дотриманням всіх самобутніх звичаїв грузинського народу. Перше правило грузинського весілля - велика кількість запрошених гостей. Іноді їх число досягає декількох сотень. Відмовитися прийти на весілля - це велика образа для запрошуючої сторони, і буває, що з неї і починається багаторічна ворожнеча двох сімей.
Створення сім'ї полягає в Грузії з трьох етапів: мачанклоба - сватання, нішноба - заручення і корцилі - саме весілля. І хоча сьогодні батьки часто вже не беруть участь у виборі нареченої або нареченого для своїх дітей, як це було порівняно недавно, роль сім'ї при укладенні шлюбу залишається дуже високою. Шлюб повинен обов'язково бути схвалений рідними: до такого кроку обидві сім'ї підходять дуже відповідально.

Кухня Грузії

Щедрість природи повинна розташовувати до ліні. З грузинською кухнею все навпаки. Тільки грузинський кухар знає, скільки потрібно зусиль і фантазії, щоб добитися ефекту від звичайної зелені. Оберемки пряних трав (кінзи, естрагону, базиліка, чебрецю, цибулі, м'яти) на столі покажуться простенькою ікебаною в порівнянні з пхалі - подрібненої сумішшю з свіжих і варених трав в горіховому соусі. Горіхи взагалі і джерело, і складова частина більшості соусів, в першу чергу, звичайно, сацебелі і баже. Соуси готуються виключно з рослинної сировини і використовуються не тільки як приправа, але і як самостійні закуски.
Сири т. н. розсільного типу - це і закуска (у сирому і смаженому вигляді), і повноправний інгредієнт перших і других страв, а також пирогів. Причому мінгрельській сулугуні - не єдиний варіант, і кожна область може похвалитися своїм, не менш смачним. У Імереті роблять дуже м'який сир з м'ятою гадазелілі, а в Теулеті взагалі воліють баранячий сир гуда, який готується в однойменних мішечках.
ще одне популяров страва - хаші. Це густе вариво з свіжих яловичих ніжок, рубця і сичуга. Їдять хаші виключно вранці, і марно питати його на обід або вечерю. А суп з субпродуктів мужужі - суп тільки за назвою, адже подається холодним і схожий на холодець. Місцеві гурмани попереджають: у Грузії люблять дуже гостре, але в Мінгрелії люблять ще гостріше.
На Кавказі скрізь вміють готувати м'ясо. Але тільки грузини, не обмежені мусульманськими заборонами, можуть похвалитися багатством вибору: тушкована баранина із спеціями буглама, смажене яловиче філе бастурма, хінкалі, кучмачі - гаряче блюдо з печінки, серця, легені, мови, що подаються в маслі із спеціями, чахохбілі, блюдо, яке раніше готувалося виключно з фазана. Різноманітність не тільки у фактурі, але і в способі приготування. Шашлики з баранини, телятини, індички, свинини, осетрина готується як на шампурах, так і на кецах (традиційних глиняних сковородах).

Визначні пам'ятки

Грузія - унікальна країна з величезним туристичним потенціалом: протяжне чорноморське побережжя, близько 300 гірських, приморських, бальнеологічних і грязьових курортів, понад 10 тис. унікальних пам'яток археології, історії, архітектури і мистецтва, а також численні пам'ятники природи. І все це зосереджено на невеликій території, населеній привітним і самобутнім народом, настільки ж стародавнім, як і сама ця земля.

Тбілісі

Тбілісі ("тбілі" - теплий, з-за теплих джерел) - один з найдавніших міст світу: вже в IV-III тис. до н. е.. тут жили люди. Історичне ядро столиці Старе місто, знаходиться біля підніжжя г. Мтацмінда і забудований невеликими кам'яними і цегляними будинками характерної "тбіліської архітектури", з галереями і різьбленими дерев'яними балконами. Практично всі будівлі є історичні чи культурні пам'ятники, саме вони і сформували образ знаменитого "грузинського дворика", багато разів прославлений в літературі. У центрі Тбілісі розташовані залишки фортеці Нарікала (IV-VIII ст.), Церква Св. Марії (VI-XVI ст., Стара в місті), сучасна резиденція католікоса Грузії - кафедральний собор Успіння Богоматері Сіонський (V-VII ст., Зберігає одну з головних святинь Грузії - хрест Св. Ніно), храм Св. Давида (XIX ст.) з пантеоном видатних державних діячів країни, знамениті тбіліські сірчані лазні, храм Метехі (1278-1289 рр..) з пам'ятником засновникові Тбілісі Вахтангу Горгасалу, церкви Кашветі (1910 р.), Св. Георгія (1710 р.), Бетлемі (XVI ст.) та Норашен (1793 р.), палац цариці Дареджан Сачин (1776 р.), руїни храму в Атешгі, Будинок Опери Паліашвілі (1851 р .) і безліч інших цікавих об'єктів.
За кількістю культурних пам'яток і Тбілісі входить до числа найбільш багатих міст світу. Цікаві Драматичний театр ім. Грибоєдова (1845 р.), театр ім. Руставелі (1921 р.) в будівлі колишнього Артистичного суспільства (1899 р.), театр ім. Марджанішвілі в будівлі колишнього Народного дому, Публічна бібліотека (раніше - Державний банк, 1912-1916 рр..), Музей грузинського мистецтва із Золотим фондом, Театр маріонеток, колишній штаб Кавказької армії (1824 р.), готель Зубалашвілі (нині Музей мистецтв, 1835 р.), Палац намісника (1869 р.), Музей народної архітектури у Черепашачого озера, Тіфліський пасаж (1901-1902 рр..), Музей історії Грузії (1929 р.), Музей шовку, Музей грузинських євреїв, "Стара галерея" на вулиці Іраклія II, Міжнародний Художній Центр, Концертний зал філармонії (1978 р.), а також справжні символи міста - проспект Шота Руставелі і гора Мтацмінда з Парком культури і відпочинку.
Особливий колорит місту надають пам'ятники: Св. Ніно, Шота Руставелі (1942 р.), Давиду Гурамішвілі (1965 р.), Захарія Паліашвілі (1972 р.), Ніко Піросмані (1975 р.), Мерабу Мамардашвілі (2001 р.), бюст Акакія Церетелі (1955 р.), а також монументи "300 арагвінскіх героїв" і Картліс Діда ("Мати-Грузія"), скульптура "сонцеликих" перед Палацом спорту, скульптурна композиція Берікаоба ("Ряджені") перед Будинком дитячої творчості та інші , створені кращими майстрами світу.
У 20 км від столиці розташований діючий чоловічий монастир Бетані (XII-XIII ст.), Що вважається одним з кращих зразків грузинської храмової архітектури. У 60 км на південний захід від Тбілісі знаходиться діючий храм Манглісі (V-XI ст.).

Мцхета

У 20 км на північ від столиці лежить культове для будь-якого грузина місце - стародавня столиця Грузії Мцхета зі своїм знаменитим монастирем Джварі ("Хрест", 585-604 рр..) - Символом становлення християнства на грузинській землі. За переказами, Джварі був побудований над дерев'яним хрестом, поставленим на горі у злиття річок Кури і Арагві Св. Ніною - одній з найбільш шанованих тут святих. Ще один центр тяжіння в цьому місті - величезний кафедральний собор Светіцховелі ("Животворящий Стовп", 1010-1029 рр.., Відновлений в XV ст.). Сучасний храм зведений на місці першої християнської церкви в Грузії (IV ст.), Яка, у свою чергу, була побудована над могилою Св. Сидонії, похованої загорнутої в плащ Ісуса Христа. Також цікавий діючий жіночий монастир Самтавро (XI ст.), В якому поховані цар Міріан - хреститель Грузії, його дружина Нана і один з найбільш шанованих грузинських святих - старець Гавриїл.

Харцвісі

Величний і чудово зберігся замок-фортеця Харцвісі розташований неподалік від містечка Ахалкалаки, по-сусідству від відомого печерного міста Вардзіі. Легенда свідчить, що ця цитадель була узята Олександром Македонським. У XII столітті замок відродився знов і незабаром розрісся до масштабів міста. Але потім був зруйнований монголами, а пізніше перейшов під владу турків. У 19 столітті ці землі переходять під владу Росії, фортеця відновлюється, і в ній розміщується військовий гарнізон. Замок височить над автодорогою Ахалцихе-Ахалкалакі, і дістатися туди можна маршрутками, наступними між цими містами.

Сигнахі

Сигнахі - укріплене місто в східній Кахетії, в 30 км на схід від райцентру Телаві. Добре збереглися міські стіни оточують стару частину міста, а з сторожових веж відкривається чудовий вид на долину річки Алазані.


Ананурі

Ананурі - мальовнича фортеця XVI століття, розташована над річкою Арагві, в 60 км на північ від Тбілісі і всього в сотні метрів від автотраси Тбілісі - Владикавказ.


Гоніо

Фортеця Гоніо розташована в 12 км на південь від Батумі, біля кордону з Туреччиною. Вперше згадується ще в греко-римських літописах, але свій нинішній вигляд придбала в XVI столітті, при турках. Дістатися туди можна будь-якою маршруткою, наступної з Батумі в Сарпі, які відправляються кожні півгодини від головної площі міста.

Тмогві

Тмогві - невелика фортеця на стрімкій скелі, що височіє над річкою Мткварі, у південно-східній Грузії. Фортеця розташована в годині ходьби від знаменитого печерного міста Вардзія. Разом з тим, стежка, що веде до цієї гірської фортеці дуже небезпечна, а підйом може зайняти не менше години.

Шатілі

Шатілі - укріплене середньовічне село-фортеця у північно-західній Грузії, біля кордону з Росією. Добиратися слід з пересадкою в містечку Борісахло.

Кутас

Давня столиця Колхидського і Імеретинського царств, Кутаїсі є одним з самих незвичайних міст країни. Цікаві живописна набережна Ріоні з "висячими верандами", Історико-етнографічний музей, Будинок-музей Паліашвілі, Картинна галерея і знамениті руїни собору Богоматері (Баграті, X-XI ст.), В якому був коронований Давид Будівельник. Неподалік від міста знаходяться знаменитий культовий центр Гелаті (XII ст.) З Гелатського академією (існувала при монастирі починаючи з XII ст.), Плато динозаврів, печери Сатаплі і триступеневий водоспад (загальна висота більше 200 м) біля села Горді.

Боржомі

Місто Боржомі розташований у мальовничій долині Кури і знаменитий своїми мінеральними водами. Прославили Боржомі не тільки прекрасні природні умови для лікування, але і багато культурні пам'ятки, такі як дача останнього російського імператора, монастирський комплекс Тімотес Убані (X ст.) Та краєзнавчий музей. Поблизу лежить унікальний Боржомський заповідник, що вважається не тільки притулком численних представників флори і фауни, але і кращим місцем для екологічного туризму в Закавказзі. Історія Боржомського ущелини безпосередньо пов'язана з мінеральними водами. Можливо, і без джерел Боржомі був би відмінним курортним місцем, завдяки дивовижній по красі природі й унікальному цілющому клімату. Але саме завдяки мінеральній воді Боржомі, він став знаменитий всесвітньо. Назва місцевості за легендою походить від двох слів: "борж" - "фортечна стіна" і "омі" - "війна". Раніше воювали часто, а селище Боржомі було вигідно розташоване в ущелині. Гори навколо нього і стали тією самою кріпосною стіною, а на схилах ущелини були побудовані сторожові вежі. Археологи вважають, що джерела були відомі ще давнини. Про це свідчать знайдені на початку XX століття 7 кам'яних ванн, що датуються початком першого тисячоліття нашої ери. Судячи з усього, в ті часи воду цю використовували саме для купання, а не для пиття. Потім джерела були знову надовго забуті, і місця, де вони розташовані - покинуті. Друге життя джерелам, як це не дивно, дали військові - в 1829 році в Боржомі був розквартирований Херсонський гренадерський полк. Одного разу солдати знайшли в лісі на правому березі річки Боржомки джерело, що виглядало як яма, наповнена теплою водою з різким запахом. Полковник зацікавився, велів розчистити джерело і возити воду в пляшках у полк. Страждаючи захворюванням шлунка, він перший випробував на собі дію мінеральної води, яке виявилося настільки благотворним, що він наказав обнести джерело каменями і побудувати неподалік лазню і невеликий будиночок для себе. Він же і почав рекомендувати воду своїм знайомим для поправлення здоров'я. У 1837 році Херсонський полк Попова був змінений полком грузинських гренадерів. Полковий лікар Аміров почав досліджувати склад і дію мінеральної води з джерела. Він же послав перші проби води до Петербурга і Москви. До 1841 року вода стала вже настільки відома, що намісник царя на Кавказі привіз на лікування в Боржомі свою хвору дочку. Чим вона страждала, історія умовчує, проте вода сильно їй допомогла, на честь чого намісник і назвав перше джерело Єкатерининським, на ім'я дочки, а другий - знайдений і упорядкований до цього часу - Євгенівського, у свою честь. У 1850 році в Боржомі розбитий Парк мінеральних вод, а в 1854 розпочато будівництво першого розливного заводу. Тим часом слава про цілющі джерела облетіла уже всю Росію. Боржомі стало рости. Будувалися нові палацу, парки, сквери, готелі. У 1868 році був побудований міст через Куру, названий Ольгинської на честь дружини Михайла Романова. Міст простояв рівно 100 років, і був віднесений повінню 1968 року. Проведена в 1894 році залізнична гілка від Хашурі до Боржомі значно поліпшила повідомлення, - до цього їздили на фаетонах, запряжених кіньми, і шлях з Тбілісі в Боржомі займав близько 8-9 годин ... Микола Михайлович проводив у Боржомі дуже багато часу. І тримала його там, за легендою, не тільки пристрасть до полювання, але й інша любов - до доглядачки палацу Варвари. Роман тривав до самого 1917 року. Потім так Микола був змушений виїхати за кордон, а Варвара залишилася в Боржомі, і до самої смерті в 1955 році була доглядачкою палацу. У неї збереглася безліч речей від царської родини - книги, фотографії, альбоми, але передавати в музей, відкритий в 1926 році, вона не захотіла. Після її смерті музею дісталася всього одна фотографія і "опис палацового майна, вивезеного меньшевіцкім урядом у першій половині лютого 1921 р. У 1894 році Михайло будує налівочний завод в парку мінеральних вод. Завод пропрацював до 50-х років XX століття, справно розливаючи Боржомі, відоме до цього моменту вже по всьому світу. У 1904 році вдалося частково механізувати виробництво Боржомі. Дуття скла все ще робилося вручну, однак розлив став уже механічним. Тим же роком датується оголошення в газеті про "продаж мінеральної води Боржомі вагонами". Розлив води йде щосили - якщо в 1854 році з Боржомі було вивезено всього 1350 пляшок, то в 1905 році, після налагодження виробництва, вивіз досяг вже 320 тисяч пляшок, а в 1913 - перевалив за 9 мільйонів. При Радянській владі Боржомі стало курортом, а в 1921 році село Боржомі отримало статус міста.Бакуріані

У 37 км від Боржомі, на північних схилах Тріалетського хребта, лежить колись знаменитий гірський курорт Бакуріані, який, крім своїх чудових трас, може похвастати мальовничій рослинністю навколишніх гір та рідкісним поєднанням кліматичних умов, що дозволили створити тут навіть Ботанічний сад. А місцевим пейзажам просто немає рівних по красі.
У 1902 р. була побудована вузькоколійна залізнична лінія Боржомі-Бакуріані, яка служить і до цього дня любителям лижного спорту і численним туристам. За дві години маленький локомотив з декількома вагонами покриває шлях від Боржомі до Бакуріані, а навколишні краєвиди настільки мальовничі, що захоплює дух.

Ахалцихе

Ахалцихе - старовинне місто, побудований в 12 столітті навколо однойменної фортеці і довгий час знаходився під контролем Оттоманської імперії. Збереглися мечеть (1752 р.), руїни медресе, інші цікаві будівлі середньовіччя. Крім того, всередині фортеці діє "Музей Джавахеті" з великою колекцією археологічних знахідок, фотографій і старовинних килимів. В даний час Ахалцихе представляє з себе важливий транзитний пункт з Грузії до Туреччини, а прикордонний перехід "Вале" розташований всього в 10 км на південь від центру міста.

Горі

Горі знаходиться на злитті річок Кури і Ліакхі в мальовничій долині Картлійськоє і відомий з VI ст. Тут цікаві Історико-етнографічний музей, будинку-музеї С. А. Камо та І. В. Сталіна (його пам'ять місцеві жителі як і раніше шанують), руїни потужної середньовічної фортеці Горісціхе (VI ст.), А також бальнеологічний курорт Горіджварі. На головній площі міста, перед витонченим будівлею адміністрації підноситься величезна бронзова фігура Сталіна, одна з небагатьох, що збереглися в світі. Варто відвідати колоритне будівлю залізничного вокзалу, теж прикрашене бюстом і портретом Сталіна.

 

 Кахеті

Кахеті - історична область в Східній Грузії, що знаходиться у верхній і нижній течії річок Іорі і Алазані. Хребет Гомборі - природний кордон між Зовнішньою і Внутрішньою Кахеті. Кахеті ділиться на кілька частин, звані Гаре (зовнішня) Кахеті (середня частина долини Лорі), Кізіхі (нижня частина долини Лорі) і Шида (внутрішня) Кахеті (східна частина Алазанської долини).

Мальовнича і найбільш родюча частина Кахеті знаходиться на півночі Алазанської долини, що межує з гірським хребтом Великого Кавказу, з піками трехтисячеметровимі піками і схилами, зарослими грабовими і дубовими лісами, перехідними в альпійські луки.

Зими в Кахеті холодні, а літо тут може бути надзвичайно спекотним. Це батьківщина вина, і навіть у найдавніші часи Кахеті була головною виноробної областю Грузії.


Чорноморське побережжя

Численні приморські кліматичні курорти країни в наші дні практично не працюють, хоча такі відомі зони відпочинку як Гагра, Піцунда, Новий Афон, Цихисдзірі, Кобулеті, Орд, Махинджаурі, Зелений мис та інші, що знаходяться на території автономних областей, помітно "ожили" за останній час.
Не менш знамениті раніше бальнеологічні та гірські курорти Ахтала, Цхалтубо, Набеглаві, Цагвері, Саіраме, Боржомі, Уцера, Цемі, Лібанов, Авадхара, Джава, Абастумані, Бакуріані, Бахмаро, Гудаурі й інші, також переживають не найкращі часи, але як і раніше можуть запропонувати цікаві форми відпочинку.
Аджарія - один з найколоритніших районів Грузії. Омивається Чорним морем вузька смуга узбережжя біля підніжжя гірських хребтів Малого Кавказу, ця стародавня земля володіє м'яким субтропічним кліматом і прекрасними природними умовами.

Батумі

Місто Батумі прославили численні культурні пам'ятки: Літній театр, знамениті "Співаючі фонтани", дельфінарій, Приморський парк з пальмовим гаєм, а також прекрасний Національний ботанічний сад Академії наук Грузії, в якому представлено понад 5 тис. видів субтропічних рослин.
В даний час Батумі стрімко відроджується після десятиліть "сплячки" і запустіння. Поступово упорядковуються чудові санаторії, пансіонати, відновлюється нормальне водопостачання. Все рідше зустрічаються колись неминучі печі-буржуйки в квартирах, чиї почорнілі від кіптяви труби спотворювали не тільки Батумі, але інші міста Грузії.

 

Аджарія

Площа Аджарії 2,9 км. кв., що складає 4,2% від території Грузії. Населення понад 400 тис. осіб. Аджарія Автономна республіка у складі Грузії. Адміністративний центр, місто Батумі.В Аджарії 5 адміністративних районів: Кобулетський, Хелвачаурського, Кедскій, Шуахевскій і Хулойскій. Основну частину території займають гори, передгір'я і глибокі ущелини.

Прибережна частина території-Кобулетський і Кахаберская долини-низовини, а Месхетскій, Шавшетскій і Арсіанскій хребти утворюють Аджарську улоговину.

На прибережній низовині вологий, субтропічний клімат. Тут тепла зима і гаряче літо. У високогір'ї клімат вологий, зима в міру холодна, а літо коротке і тепле. На прибережній смузі середня температура літа +26 ° C, а температура води в морі 23-24 ° C.

Аджарія багата природно-рекреативного ресурсами: корисний клімат, тепле море, гори і низина, вражаючі ущелини, ліс, неповторний Ботанічний сад, унікальні археологічні, історичні та культурні пам'ятки. Багатий фольклор, різноманітна кухня, гостинність - створюють всі необхідні умови для розвитку туризму.

На території Аджарії на даний момент функціонує 6 курортів і 19 курортних місць, які розташовані, як на узбережжі, так і в гірських районах.

Гудаурі

Гудаурі - наймолодший і найперспективніший гірськолижний курорт Кавказу. Унікальний природний рельєф надає широкі можливості для внетрассового катання. Тут трохи підйомників, всього 4 нитки, та зате багато варіантів спуску. Основні траси готуються ратраками, проте паралельно з трасами розташовані широкі цілинні поля, які перетворюють тутешні схили на райський куточок для фрірайдеров. Тут також дуже популярна доставка в вершин за допомогою вертольота, на якому можна дістатися до схилів ближніх і дальніх вершин, у тому числі і до розкішних сніжних полях Хрестового перевалу.
Першими це місце почали серйозно освоювати австрійці в 1982 році. Ними були побудовані підйомники і комфортабельний готель Marco Polo. Подальшому розвитку курорту завадили перебудова, розпад СРСР і військові дії на Кавказі. На протязі 5 років на початку 90-х років курорт був просто заморожений. Проте в даний час курорт не тільки ожив і працює, але й активно розвивається, щороку з'являються нові приватні міні-готелі та котеджі, освоюються нові траси.