altalt
alt alt

   Знову покликали гори Карпати –

   Все про чарівність їх будемо знати!

   Сині вершини, бистрії ріки,

   Квітів пахучих цілющії ліки.

   Гори – чекайте! Я до вас лину –

   Пісня кохання звучить безупину.

 

 


 Українські Карпати — один з найбільш мальовничих регіонів України. Вони характеризуються середньовисотним і низькогірним рельєфом, наявністю великих площ, придатних для господарського, в тому числі й сільськогосподарського освоєння, невисокими зручними перевалами, теплим м'яким вологим помірно континентальним кліматом, чітко вираженою вертикальною поясністю, а також внутрішніми природно-географічними відмінностями.
    Карпатські гори багаті на різноманітні природні ресурси, мають неповторні гірські краєвиди, низький рівень забрудненості довкілля. Винятково важлива роль належить рекреаційним ресурсам, які освоєні ще недостатньо. Тут надзвичайно сприятливі умови для організації санаторно-курортного господарства міжнародного значення. Перспективними щодо розвитку санаторно-курортного і туристського господарства є всі райони Карпат, особливо райони Трускавця, Моршина, Сваляви, Східниці з їх унікальними водами, що мають високі лікувальні властивості і дуже популярні у світі.
    Вивчення багатої і різноманітної природи Українських Карпат, їх географії має наукове, пізнавальне і важливе патріотично-виховне значення, сприяє глибшому дослідженню і раціональнішому використанню й охороні їхніх природних ресурсів.

 

    Геологічні особливості. Карпатська гірська система утворилася, як уже зазначалося, в період альпійської епохи горотворення. Вона остаточно сформувалася на основі давнього фундаменту впродовж середнього і пізнього кайнозою. Породи цього фундаменту (брилово-складчастого) належать до допалеозойської і палеозойської ер, залягають на глибині 10-15 км.
    Зовнішні Карпати виникли наприкінці мезозою — на початку кайнозою, Вододільно-         Верховинські — в мезозойську еру.
   В антропогеновий період в Українських Карпатах відбувалася вулканічна діяльність: у південно-західній їх частині виникло пов'язане з нею Вулканічне пасмо. Карпати — сейсмічно активні гори. Епіцентри землетрусів здебільшого виникають у горах Вранча, що знаходяться на південь від Українських Карпат, у Румунії.
Згідно з новими поглядами, Карпати переважно мають складчасто-покривну будову, характерною рисою якої є інтенсивна зім'ятість порід, що насунені скибами одна на одну і на Передкарпатський прогин. Величина насувів скиб сягає 18-20 км, а подекуди й більше.

   
Рельєф. Українські Карпати складаються з витягнутих з північного заходу на південний схід паралельних пасом, що розділені між собою міжгірними долинами .Зовнішні Карпати — крайнє північно-східне пасмо гір, що складається з різних за своїм рельєфом частин, які змінюють одна одну в південно-східному напрямі.

 

 

 

Славське

Цей куточок землі овіяний старовинними переказами. Недалеко похований древлянський князь Святослав, що загинув тут у 1015 році, а по горах гуляє дух легендарного Олекси Довбуша.
Але сьогодні «Славсько» відомо, насамперед, як найбільший український гірськолижний курорт.

Славське - селище міського типу, яке знаходиться на території Сколівського району, Львівської області. Географічне положення - долина річки Опір, поміж хребтів Бескидів та Горганів.

Славське - найбільший гірськолижний курорт Українських Карпат, розташований на відстані 120 км від Львова, між хребтами Бескидів та Горган.

Унікальне розміщення курорту створює мікроклімат, завдяки якому сніговий покрив на гірських схилах зберігається до початку травня.

Розвиток лещатарства в регіоні розпочався в першій половині ХІХ-го століття, коли збудували перші витяги. В 70-80 роках ХХ століття Славське стає Меккою для лижників України та країн-сусідів.

Досить розвинутою є мережа готелів, приватних садиб, туристичних баз та туристичних притулків з широким діапазон цін, які задовольнять кожного, хто приїхав на відпочинок в Карпати.

До послуг відпочиваючих: ресторани, кафе, бари, де можна смачно поїсти.

Тим, хто полюбляє мандрувати пішки, можна запропонувати цікаві маршрути до Писаної криниці, на гору Тростян, до пам’ятника Захару Беркуту (с. Тухля), мальовничими берегами річки Опір та прекрасними вічнозеленими лісами, що урізноманітнить відпочинок в Карпатах.

Туристичний бізнес в Славському розпочали підприємці Грьодлі, які у 19 столітті влаштували тут готелі та кліматотерапевтичну станцію. У 1820-х — 1830-х олках Грьодлями і Шмідтами були споруджені гірськолижні витяги та трампліни на горах Погар та Ільза. Найбільшого туристичного розвитку Славське набуло у 1970-х — 1980-х роках, коли було споруджено більше 10 витягів, були засновані спортивні гірськолижні школи.

Основними лижними трасами є:

  • Гора Тростян (1235 м) — найвідоміший комплекс серед любителів лижного спорту; не рекомендується для новачків
  • Гора Погар (857 м) — порівняно невеличка, розташована недалеко від самого містечка, поблизу розташовані кілька барів. На Погарі ще в 1896 році, за Австро-Угорщини, був збудований перший у Славському підйомник на кінній тязі
  • Гора Кремінь — на горі розташовані «Політех» і «ФМІ» — найлегші і найпологіші траси, розташовані близько від містечка
  • Гора Менчіл — гора поблизу села Грабовець, де є дешеві ціни на витяги та житло. На початку траси є досить полога поличка де можуть тренуватись недосвідчені, існує декілька варіантів спуску, серед яких по трубі. Мінусами є труднощі з доїздом і особливо спуском в Славське
  • Гора Варшава — траса з сучасним швидким витягом, але далеко від поселень


Кращі і найбільш цікаві траси – на горі Тростян. З цієї гори кататися можна майже в будь-яку сторону – схили там розділяють на західний, північний, центральний і східний. Траси є будь-якого рівня складності, крім чорних (суперскладних). На центральному схилі прокладена спортивна траса, тому допуск туди часто буває обмежений. А внизу західного схилу розташована так називана «Велика долина чайників» – прекрасне місце для навчання початківців. Біля підйомника є камера схову, де можна залишити речі. А прямо біля трас знаходяться виносні бари, де можна поїсти, випити чаю , кави або гарячого вина.

Ще одна гора Славська – Політехнік – цілком підходить для тих, хто тільки вчиться кататися на лижах або для батьків з дітьми. Схил тут пологий, довжиною біля кілометра. На цій горі два бугельных підйомники, один короткий – «Політехнік», інший довгий, на вершину, – «ФМІ»


Розлуч.

Розлуч - одне з найкрасивіших сіл Турківщини, розкинулося долині річки Розлучанки, біля витоку річки Дністер.

Розташований Розлуч за 125 км від Львова та 15 км від райцентра на висоті 590 м над рівнем моря.

Через село проходить шосе Львів-Ужгород, паралельно йому залізнична колія цього ж напрямку. В селі є залізнична станція та автобусна зупинка.

За однією з версій першими поселенцями було три сім'ї, які під час епідемії чуми в Ясениці Замковій розлучилися із своїми родичами, звідки і пішла назва поселення та гори Розлуч.


Драгобрат

Долина Драгобрат - відомa серед любителів гірських лиж. Розташована на висоті від 1300 до 1400 метрів над рівнем моря біля підніжжя г. Стіг на початку Свидовецького гірського масиву. Поряд знаходяться вершини г. Жандарми і г.Близниця (1883м), перед Вами відкриваються казкові пейзажі карпатських гір. Звідси можна побачити гірський масив "Чорногора" і найвищу точку Українських Карпат г. Говерла (2061м).

Драгобрат знаходиться на відстані 18 км від селища Ясеня, дорога сюди придатна не для усіх машин, але це не проблема, організовується трансфери на ГАЗ 66 чи чотирипривідних машинах (Нива ).

Циркоподібні долини Свидовецького хребта створюють унікальні природні умови і забезпечує наявність стабільного снігового покриття з листопада по травень.


Ворохта

Ворохта - це гірське селище на річці Прут, оточене смерековим лісом.

Згідно з легендами, назва селища Ворохта пішла від прізвища солдата-дезертира, який оселився в цих краях.

Селище відоме своїми трамплінами (4 трампліни), на яких тренувалися спортсмени колишнього Радянського Союзу, і зараз тренуються українські лижники.

Завдяки своєму унікальному розташуванню, є здравницею по лікуванню верхніх дихальних доріг.

Із спортивної бази "Заросляк" починається підйом на найвищу точку Українських Карпат - гору Говерлу.

У селищі знаходиться одна з декількох пам'яток гуцульської дерев'яної архітектури - церква різдва пресвятої Богородиці, що датується XVII століттям. Перенесена з с. Яблуниця.

Також цікавим об'єктом є залізничний арочний міст (віадук), який був споруджений на початку XIX століття за часів Австро-Угорської імперії.


Татарів

Якщо подорожувати до витоку Прута, то на шляху Ви зустрінете старовинне село Татарів, яке з 1948 по 1992 роки мало назву Кремінці. Село знаходиться на висоті 750м н.р.м. та на відстані 27 км від Яремче.

Татарів здавна відомий як кліматичний низькогірський курорт. Усі, хто коли-небудь тут відпочивав, відчули по-справжньому чудодійну властивість своєрідного мікроклімату Татарівської ущелини. У кінці XIX - на початку XX століття цей курорт був популярним у Європі.

Звідси здійснюють піші мандрівки на гори Хом'як та Синяк.

Серед людей існує легенда про назву села. Під час татарських набігів мешканці поселення зупинили шлях ворогам зрубаними смереками і камінням, якими повбивали вершників. Та залишилась живою жінка, котра вела передовий загін. Вона зайшла до хати напитися води, а господиня сказала, що води нема, а є молоко. Коли татарка нахилилася, гуцулка штовхнула її та втопила в молоці.