altaltaltalt

Іду  по  Львову  вузенькими  вулицями,
Думки  рояться,  як  сонні  джмелі  ...
Доми  між  собою  зажурено  туляться,
Ніби  місця  немає  на  львівській  землі.Львів давно відомий в усьому світі,як столиця Галичини і одне з найпривабливіших міст України.Чарівність,неповторність міста,названого на честь сина видатного князя Данила Галицького — Льва — досконально гармоніює з розмаїттям,поєднанням стилів усіх епох,починаючи з тринадцятого століття.Центральна частина міста оголошена історико-архітектурним заповідником і внесена до “Списку світової культурної спадщини” ЮНЕСКО.

Чарівна панорама міста,його архітектура і європейські традиції з давніх давен творять своєрідну окрасу древнього Львова.


 

До основних архітектурних памяток Львова відносяться:

 

Площа ринок.Архітектурний ансамбиль з Ратушею (1381-1827рр.) в центрі що є символом міста.Вхід в Ратушу остерігають два леви,тримаючі щити з гербом міста.В середньовіччя перед Ратушою стояв стовп покарання.Оточують площу з чотирьох сторін 44 різних за часом і стилем (ренесанс, бароко, ампір) будинку. У підвалах і на перших поверхах багатьох з них збереглися елементи готичної архітектури XV-XVI.

Площа Адама Міцкевича. Колись тут сходилися два припливи ріки Полтви. Посередині площі стоїть фігура Божої Матері. В 1905 році тут установлений пам'ятник Адаму Міцкевичу - польському поетичному світочеві. На площі також розташований історичний будинок готелю “Жорж”
Проспект Волі. Туристичний центр міста з алеєю й пам'ятником Тарасу Шевченко. Це центр політичного життя міста, а також постійне місце зборів неформальної молоді, що йменує його "Жабою".
Високий замок. Гора в центральній частині міста, на вершині якої перебував замок польського воєводи, узятий в 1648 р. військами М. Кривоноса. Зараз на його місці - оглядовий майданчик, з якого відкриваються чудові види на місто. Наверх ведуть довгі сходи.

Порохова вежа (1554-56 рр.).Входила в систему фортифікації міста й служила для оборони підступів до міста зі східної сторони. З 1959 р. - Будинок архітектора з виставочним залом.

Міський арсенал (1554-56 рр.).Фортифікаційне спорудження, побудоване архітектором І. Лисом, реконструйовано в 1574-75 рр. архітектором Мочигембо. З 1981 р. - музей зброї "Арсенал".
Королівський арсенал (1639-43 рр.).Споруджений на засоби польського короля Владислава ІV у стилі бароко. З 1939 р. - Львівський обласний державний архів.

Церква Св. Миколи (XIII в.).Найдавніший пам'ятник монументальної архітектури міста. Перше згадування - 1292 р. Ще в князівську пору церква служила не тільки храмом, але й центром суспільно-політичного життя. Товщина стін свідчить також про оборонне значення спорудження.
Ансамбль Успенської (Воложскойволжской) церкви (XVI-XVII в.).Видатний пам'ятник ренесансної архітектури. Довкола нього концентрується православна громада міста. Висота дзвіниці - 65 м. В інтер'єрі - живопис XVII-XVIII в., іконостас 1773 г., на вікнах - вітражі. Каплиця Трьох Святителів (1578-91 рр.), з'єднана з Успенської церквою в середині 19 ст.

Собор Св. Юра (1744-1770 рр.).Класичний зразок барочної української архітектури. Прикрашений скульптурами Пинзеля. В інтер'єрі - добутку скульпторів С. Фесингера, М. Філевича, художників Л. Долінского, Ю. Радивиловского. Напроти собору - митрополичий палац ( 1772 р.), який оточують капітульні будинку й огорожа із двома воротами. У дворі - дзвіниця ( 1865 р.). Головна святиня Української греко-католицької церкви.

Кафедральний собор (1360-1479 рр.).Побудований майстром Нічко. Після реставрації 1760-78 рр. готичні форми поступилися модним тоді барочним. До кінця XVIII в. навколо костьолу перебував цвинтар із численними каплицями, з яких збереглися тільки найцінніші.
Вірменський собор і монастир (1363-70 рр.). Архітектор Доринг (Доркозорко,зорко). Протягом століть собор обновлявся, добудовувався. Найстарша частина - східна (з XIV в.). Реконструкція 1723 р. додала будинку барочний вид. Значну художню цінність собору становлять скульптурні групи XV ст. "Св. Софія з дочками".

Бернардинский костел і монастир (1600-30 рр.).Оточений потужною оборонною стіною й монастирськими стінами. В інтер'єрі - численні дерев'яні вівтарі XVIII ст. Декоративна колона перед фасадом, поставлена в 1736 р. на честь св. Яна з Дуклі, заступника бернардинців. Зараз - церква УГКЦ.

Домініканський костел (1745-64 рр.).Один з найбільших у Львові пам'ятників бароко (архітектор Я. ДЕ Вітте). Автор скульптур - С. Фесінгер. В інтер'єрі - ряд коштовних творів мистецтва: алебастрові надгробні пам'ятники XVI ст., мармуровий пам'ятник А. Гротгеру.

Костьол єзуїтів (1610-30 рр.).Стиль чистого бароко італійського зразка. Одне із самих більших релігійних споруджень міста.

Оперний театр ім. С. Крушельницької( 1900 р. ), ін. Волі. Нарівні з одеської й віденської операми вважається одним з найкрасивіших театрів Європи. Фасад будинку прикрашають скульптурні фігури "Життя" і "Мистецтво", статуї "Слава", "Перемога", "Любов". Театр був спроектований так, щоб фойє, коридори й сходів максимально висвітлювалися природним світлом. Один з найкрасивіших внутрішніх інтер'єрів - дзеркальний хол, прикрашений картинами, що зображують символичную зміну пір року. Більша люстра в залі з дорогоцінних матеріалів прикрашена алегоричними фігурами.

"Чорна кам`яниця" (1588-89 рр.).Архітектори, найімовірніше , П. Барбон і П. Римлянин. Найкращий зразок житлової ренесансної архітектури. З 1596 г. будинок став власністю Я. Лоренцовича, який відкрив тут одну з перших аптек у Львову, він же добудував третій поверх, а четвертий надстрункий уже в 1884 р. Зараз - Історичний музей.

Палац Корнякта ( 1580 г.).Побудований архітекторами П. Барбоном і П. Римлянином на замовлення грецького купця Корнякта. Усередині - Італійський дворик з виставкою скульптури. Відділення Історичного музею.

Палац Любомирських.Крім іншого, відомий тим, що у свій час належав суспільству "Просвіта".

Палац Потоцьких (1880 рр.).Створений по проекту французького архітектора Людвіга ДЕ Поверні. У радянські часи - Палац одружень. Зараз - відділення Львівської картинної галереї.

Головний корпус Університету (1877-81 рр.).Архітектор - Ю. Гохбергер. Спочатку тут перебував Галицький сейм. Вражає імпозантністю фасаду: величні портик з колонами й лоджією, скульптурними алегоричними групами "Робота" і "Утвір" при вході, "Галичина, Вісла й Дністер" - на аттику.

Личаківське кладовище. Існує з 1786 г. Територія в 40 га розбита на 86 полів, на яких перебувають майже 3,5 тисяч пам'ятників і композицій роботи відомих скульпторів і архітекторів. В 1991 р. цвинтар став історико-меморіальним музеєм- заповідником.
.


.