alt

 

Хорватію нерідко називають серцем Адріатики, узбережжям надії. Якщо пощастить, то в скелястих ущелинах гір або у лісових озер ви зустрінете прекрасних морських німф, які живуть у цій казковій країні.

Сказати, що Хорватія прекрасна, - значить, нічого не сказати. Причому, чим далі на південь, тим яскравіше фарби, тим фантастичніша пейзажі. Хорватія завжди жила туризмом - ось чому на всьому узбережжі ви не зустрінете жодного промислового підприємства. Тільки прозоре море і духмяне різнотрав'ям повітря.

Особливо красиво Адріатичне узбережжя Хорватії в Середній Далмації, яка розташована між морем і гірським масивом Біоково. Це справжній рай: невеликі пляжі між скелями, яскраво-бірюзова вода і міріади квітів. У горах примостилися симпатичні будиночки сілець, а на прибережних пагорбах височіють кам'яні дзвіниці в оточенні білосніжних вілл.

Тутешнє море вважається самим чистим не тільки в Хорватії, а й у всій Європі, не випадково в ньому водяться морські їжаки - безпомилкові барометри екологічного благополуччя.

Широкою смугою піщаного пляжу може похвалитися містечко Тучепі поблизу курорту Макарська. Всі готелі тут розташовані біля самої води, серед сосен. А для любителів спокою і самоти відкриті двері приватних пансіонів на прилеглих островах Хорватії.

Визначні пам'ятки Хорватії


Перлиною узбережжя, яким по праву пишається Хорватія, вважається Макарска Рів'єра, що розкинулася на узбережжі між знаменитими містами Спліт і Дубровник. Обидва міста є трохи чи не основні визначні пам'ятки Хорватії, і включені ЮНЕСКО до списку світової культурної спадщини.

Спліт знаменитий палацом імператора Діоклетіана, цим містом у місті з брукованими вуличками, старовинними вежами і широкими площами. Його середньовічні будівлі, перероблені під житлові приміщення, сьогодні дають кров городянам, а палацові підвали служать сувенірними крамницями. Спліт - містечко невелике, його можна оглянути за один день і знову повернутися до пляжного життя.

Дубровник ж заслуговує на те, щоб зробити його метою подорожі і пожити в ньому кілька тижнів, адже тут розташовані найпопулярніші визначні пам'ятки Хорватії. У Кафедральному соборі ви побачите прекрасні середньовічні скульптури, під францисканському монастирі побуваєте в аптеці, в якій зберігаються книги з алхімії, а на площі помилуєтесь Великим фонтаном Онуфріо.

Перлина Адріатики - так називають Дубровник. На тлі блакитного моря його білосніжні будиночки з черепичними дахами виглядають дуже ефектно. Дубровник немов створений для неспішних прогулянок і тихих бесід. Увечері, коли сонце хилиться до заходу, а стіни та башти занурюються в ніжно-рожеву серпанок, він стає просто неповторний. Здається, що ти потрапив у казку. Хоча, може, так в
оно і є.

Якщо ви маєте намір оглянути й інші не менш цікаві пам'ятки Хорватії, рекомендуємо вам заглянути в Задар - головне місто Північної Далмації. Його ринки славляться на всю країну, а водоспади, розташовані неподалік від міста, відомі всьому світу.

До речі, білосніжні катери, якими ви будете милуватися буквально на кожному кроці, вже давно стали частиною узбережжя Хорватії. Особливо здорово прокататися на такому судні ввечері, коли набережні опромінювалися світлом ліхтарів.

А в якості морської екскурсії сміливо вибирайте подорож на остр
ів Хвар - ще одна визначна пам'ятка Хорватії. Це місце для життєрадісних і невтомних. Протанцювавши всю ніч на дискотеці, так приємно вранці поснідати у місцевому ресторанчику.

А взагалі кожен острів в Хорватії по-своєму унікальний і практично скрізь вам обов'язково зустрінуться на шляху зовсім неповторні пам'ятки Хорватії. Шанувальники галасливого відпочинку, як ми вже сказали, їдуть на Хвар, відомий своїми дискотеками.

Любителі незвичайних відчуттів відправляються на острів Млет, де знаходиться печера німфи Каліпсо. А шанувальники віндсерфінгу збираються на острові Брач - такий дивної хвилі, як тут, більше немає на всьому узбережжі Хорватії.


А спеціально для екстремалів: похід на каное по каньйону річки Цетіне. Спуск по 50-метровому водоспаду - заняття не для людей зі слабкими нервами! В останні дні відпустки ви можете вибрати для себе ще декілька екскурсій.

Наприклад, відвідування Плітвіцьких озер, так само, як і багато пам'яток Хорватії, що знаходяться під охороною ЮНЕСКО. Це дивно мальовниче місце, 16 озер і 92 розкішних водоспаду з смарагдово-прозорою водою. Або огляд Старого міста Загреба - столиці Хорватії. Ця екскурсія, безумовно, доповнить ваші враження про країну і вже з цього момент Хорватія точно оселиться у вашому серці назавжди.

Хорватія - країна відкриттів
 
Хорватія - чарівна країна соснових лісів, евкаліптових гаїв, співучих водоспадів і незаселених островів. "Терра інкогніта" в самому центрі Європи. Що ж, у житті завжди є місце відкриття!
Дубровник - біле місто
 
Його обожнювали Агата Крісті і Антон Чехов. Він приводив у захоплення імператора Франца Йосипа, Айседору Дункан, Бернарда Шоу і Жака Кусто.
Чому? Пригадайте самий чарівний куточок Європи, який ви бачили, помножте захоплення на десять - і буде вам Дубровник.

Палац Діоклетіана. Спліт
 
Назва міста Спліт походить від латинського слова "Палатіум" - палац, так як він виник на місці палацу римського імператора Діоклетіана, заснованого в 295 році. Палац Діоклетіана, в ту пору вміщав в себе майже все місто, був споруджений за зразком римського військового табору.
Він мав форму прямокутника і був обнесений могутніми стінами (завтовшки 2,5 і заввишки 15 -20 м) з 15 сторожовими баштами, з яких уціліли три. Південний фасад палацу, за яким знаходилися покої самого Діоклетіана, виходив до морського затоки. Далі знаходилися вестибюль, парадний
зал, храм Юпітера, який повинен був символізувати божественне походження Діоклетіана, а також заздалегідь побудований восьмикутний мавзолей для нього та членів його сім'ї. Окрасою палацу служив внутрішній двір (перистиль), оточений пишною колонадою. У кожній з чотирьох його стін були ворота, що називалися відповідно золотими, срібними, бронзовими та залізними. Надалі палац багато разів перебудовували. У середні століття його перистиль перетворили на головну площу міста, були зроблені прибудови та надбудови. Античний ансамбль порушила п'ятиярусна дзвіниця християнського собору, в який був перероблений колишній мавзолей. При цьому від внутрішнього оздоблення палацових приміщень практично нічого не залишилося. У VIII ст. християни помстилися Діоклетіані, який був затятим гонителем їх релігії: вони розкрили його мавзолей, зруйнували саркофаг, а прах імператора розвіяли по вітру.
І тим не менше, що збереглися до наших днів сам корпус палацу, частина його аркад, колон і інших архітектурних деталей представляють дуже велику цінність. Після смерті Діоклетіана гігантський комплекс палацу мало-помалу заселявся і поступово перетворився на місто.
Англійська письменниця Ребекка Уест, яка побувала тут перед самим початком другої світової війни, свідчить, що в ту пору п'ята частина населення міста Спліта оселилася в палацевих стінах - понад 9.000 чоловік тулилися тут "в будинках, лепівшіхся один до одного, як соти, використовуючи кожну п'ядь вільного простору, залишеного колись імператорськими зодчими ".
 
Давньоримський амфітеатр. Пула

 
Великий цирк або амфітеатр в місті Пула  має далеко не таку ж популярність, як римський Колізей. З усіх античних амфітеатрів саме амфітеатр у Пулі має найкраще збереження стін. Амфітеатр побудований за зразком Колізею. На арену виходили через Парадні ворота. По праву і ліву сторону від них були розташовані камери, в яких ставили колісниці і коней, коли в цирку проходили перегони. У дні кровопролитних уявлень там знаходилися гладіатори і дикі звірі. Переможці йшли з арени через Тріумфальні ворота. А скривавлені тіла убитих або вмираючих гладіаторів баграми стягували через Ворота смерті. Ряди широких ступенів служили лавами для глядачів. Всередині цирку пролягав рів, наповнений водою і обнесений гратами. Він захищав глядачів від можливих нападів диких звірів, що вирували на арені. Судячи
з усього, видовище наповненого людьми цирку вражало.
 
Задар
 
Ідасса, Ядера, Діадора, Зара і, нарешті, Задар - так по-різному протягом своєї бурхливої історії іменувалося це приморське місто, в якому сьогодні живуть близько 80.000 чоловік. Безліч разів його руйнували, але завжди Задар піднімався з руїн як птах Фенікс. Звідси - численні пам'ятники різних цивілізацій, що створюють неповторну атмосферу міста.
Місто було засновано римлянами в I ст. до н.е. і був відомий під назвою Ядера. Про ці часи зараз нагадують лише руїни. Після розпаду Західної Римської імперії у V ст. регіон став предметом розбрату між варварами, віза
нтійцями і іншими завойовниками. Пізніше ця територія потрапила під владу Візантійської імперії й була з початку VII ст. до X ст. (З невеликою перервою на початку IX ст., Коли його ненадовго захопили франки) столицею візантійської провінції Далмації. Цим і пояснюється наявність православних церков з характерними зведеннями і куполами. У X-XI ст. місто було під владою хорватських правителів. З 1105 Задар виявився залученим в постійні військові дії з Венецією. У 1117 місто удостоївся відвідин Папи Олександра III. З кінця XII ст. за місто велася запекла боротьба між Угорщиною, під заступництво якої Задар перейшов в 1183, і Венецією. У ході IV хрестового походу (1202 - 1204 рр..), Коли був завойований Константинополь, Задар був великим містом-портом і торговим центром на східному узбережжі Адріатики, суперником Венеції. У 1202 р. хитромудрому венеціанському дожеві Енріко Дандоло вдалося направити заборгували Венеції ватажків хрестоносців проти християнського Задара, незважаючи на те, що його жителі, дізнавшись про підступні плани венеціанців, завчасно заручилися охоронної папської грамотою. Відповідно до джерел того часу, облога міста-фортеці Задара була вкрай запеклою і тривала не менше 15 днів. Можливо, добре укріплене місто міг би протриматися і довше, але в інтересах збереження життя городян він здався і був розграбований хрестоносцями. Після цих подій Папа Інокентій III в гніві відлучив хрестоносців від церкви, але незабаром з політичних мотивів змінив гнів на милість, формально залишивши в силі відлучення венеціанців - ініціаторів віроломного захоплення, і дозволивши хрестоносцям надалі користуватися венеціанським флотом для відправки своїх загонів на завоювання Константинополя. У 1358 місто знову перейшло під владу угорсько-хорватського короля, а з 1409 р. - під владу Венеції. У XIV ст. в місті ченцями-домініканцями був заснований Університет. З XVI в. після захоплення турками-османами прилеглих до Задара територій адміністративне, політичне і економічне значення міста для Венеції тільки посилилося. Було зведено оборонні укріплення, організовано водопостачання міста.
 
Опатія
 
Виникнення Опатії пов'язане з монастирем, побудованим монахами-бенедектінцями. Перша згадка про монастир належить до 1449 У 1560-1723 рр.. він належав ченцям ордена августинців з Рієки. Каплиця монастиря була побудована в 1506 р. У 1937 р. вона була грунтовно реконструйована. Монастир також згадується в статуті міста Кастава (XV), в якому викладені обов'язки ченців з Опатії. 1844 Хіджініо Скарпіа, аристократ з Рієки, побудував серед дубових і оливкових дерев віллу "Анжеліна" - з цього почався туризм в Опатії, місті. Цікаво відзначити, що коли Скарпіа ініціював створення головного парку Опатії, безліч рослин були подаровані йому з усього світу, так
як виявилося, що місцевий клімат є досить сприятливим для їх розвитку. Серед рослин була і знаменита камелія (camellia Japonnica), що є одним із символів Опатії. Скарпіа став запрошувати на свою віллу впливових людей. Серед них були представники австро-угорської аристократії та політичної еліти, включаючи ерцгерцога Фердинанда й імператрицю Марію Анну, яка прибула в Опатії після численних рад європейських медичних експертів, що бачили в Опатії справжній реабілітаційний центр. Поступово Опатія ставала все більш популярною, і загальне думка була такою: "У цьому райському куточку тільки не вистачає тепер готелю, який зміг би прийняти гостей з Європи і надати їм краще з обох світів - природного і світських розваг". У 1882 р. Південна залізнична компанія придбала віллу і відкрила тут своє представництво. Потім компанія купила і оточували віллу виноградники. У результаті виникли умови для будівництва готелю і прогулянкової набережної біля моря, ботанічного саду, доріг для гостей курорту. Метою всіх цих удосконалень було створення зимового морського санаторію, лікувальні перевагами якого були неодноразово підтверджені дослідженнями.
 
Рієка

Перша згадка про Рієці відноситься до XIII в. Саме місто виникло на місці античного поселення Тарсатіка (I ст. До н.е. - VIII ст.). Італійське і хорватське назви міста, Фіуме і Рієка, означають "річка". У 1466 Рієка була пр
иєднана до імперії Габсбургів. Це призвело до військових дій з Венецією, в результаті яких в 1509 р. місто було майже повністю зруйнований. Наприкінці XVI ст. він отримав статус автономії, а в 1719 р. - статус вільного порту. У 1776 р. в правління імператриці Марії Терезії Рієка і частина Хорватського Примор'я були об'єднані в особливе територіальне утворення, а в 1822 р. передані в управління хорватської цивільної адміністрації. У 1848 р. жителі Рієки підтримали угорське національно-визвольний рух, в результаті чого угорський бан Йосип Елачіч став губернатором міста. В даний час Рієка - найбільший в Хорватії процвітаючий комерційний порт і транспортний центр. Місто має прекрасні транспортні зв'язку з Італією і Австрією. Залізна дорога, що сполучає Будапешт і Рієку, була побудована ще в 1845 р. і забезпечила Угорщини вперше вихід до моря. У місті цікаво відвідати пішохідну зону Корзо (Korzo) і барвистий ринок. Корзо проходить через центр міста до швидкої річки Річіни, колишньої кордоном між Італією і Югославією в роки Другої світової війни. У історичну частину Рієки - Старе місто, можна потрапити через прохід в Міській башті ("Pod uriloj"), на фронтоні якої знаходяться зображення австрійських імператорів - Леопольда I і Карла VI. Найстаріший архітектурний пам'ятник Рієки - Міські ворота (Stara Vrata) збереглися ще з античних часів. Цікаво відвідати Замок Трсат, розташований на однойменному пагорбі (139 м) - найвищому місці Рієки, звідки можна помилуватися панорамою міста. Любов до історії можна сумістити із спортом, піднявшись на пагорб по сходах з 538 ступенів. Замок був побудований у XIII ст. і належав герцогам Крк, але багато пізніше, вже в XIX ст. був повністю перебудований в неоготичному стилі генералом Лаваль Нугент, що купили замок в 1826 р. На пагорбі Трсат збереглися Францисканський монастир (XV ст.) і Храм Божої Матері Трсатской.
 
Трогір


На північ від Спліта на крихітному острівці, пов'язаному з материком мостами, лежить, відбиваючись у водах Адріатики безліччю башточок і дзвіниць, середньовічне місто Далмації - місто Трогір. Місто засноване в кінці VI-III століття до н.е. і знаменитий своїм кам'яним зодчеством і різьбленням по каменю. Старе місто, що є містом-музеєм, настільки мініатюрний, що всі його основні визначні пам'ятки можна оглянути буквально за годину. Адже довжина Трогира, витягнутого в широтному напрямку, трохи більше півкілометра, а ширина - приблизно чверть кілометра. Північну і східну набережну міста як би оперізує бульварне півкільце. Трогір був заснований греками-дорійцями, вихідцями із Сіракуз, що влаштувалися ще в 390 р. до н.е. на Адріатичному острові Віс (Ісса). Греки називали свою торговельну факторію "Трагуріон", тобто місце, де пасу
ться кози. Трогір згадувався такими великими греками, як Птолемей і Страбон. Від часів грецької колонізації в Трогире збереглося небагато: невеликий жертівника з посвятою богині Гері й частина мармурового рельєфу з зображенням жінки за домашньою роботою (можливо надгробки), а також кілька монет. У римський період Трогір був важливим портом і зерносховищем. Завдяки близькості і хорошим зв'язків з салонами, колишньої центром римської провінції Далмація, в Трогире активно розвивалися сільське господарство (вирощування оливок і апельсинів), ремесла (різка каменю) і торгівля. При імператорі Клавдії (41-45 рр..) У Трогире селилися особливо відрізнилися ветерани. Від римських часів збереглися залишки вілл і терм, численні написи і стели, в тому числі із зображенням Пана і Бахуса. У V ст. Трогір, як і решта Далмація, увійшов до складу провінції Візантійської імперії з правителем (екзархом) у Равенні. Про Трогире згадував візантійський імператор Костянтин Багрянородний у своєму творі "De administrando imperio". Завдяки своєму острівній положенню Трогір уникнув сумної долі Салони та інших міст, які зазнали руйнівного нашестя аварів і слов'ян у 614 р. У VII ст. в цих місцях з'являються хорвати, а в IX ст. громадяни Трогіра платять данину хорватському князю Здеславу (878-879 рр..) за право вільного користування власністю на материку. Короткий період, на початку IX ст., Трогір знаходився під владою франків, про що свідчать знайдені написи і золоті монети із зображенням Карла Великого. Починаючи з IX ст. і протягом наступних двох століть хорвати активно проникають в Трогір, про що свідчать документи про будівництво Базиліки Св. Мартіна (пізніше, Cв. Барбари) і Монастиря Св. Дуе, де згадуються тільки хорватські імена майстрів і високопоставлених осіб. Турецькі набіги та пов'язані з цим військові витрати підірвали економічне благополуччя міста, після 1598 (завершення будівництва Кафедрального собору) в ньому вже не велося активних будівельних робіт. Спроби культурного та економічного оздоровлення були зроблені в 1806 р. при губернаторі Віко Дандоло, коли в Трогире була відкрита школа і перші в Хорватії медичні курси з хірургії та акушерства. Тоді ж в санітарних цілях була проведена розчистка міста. При французів (1806 - 1814 рр..) У Трогире відбувалися народні хвилювання, в основному спрямовані проти примусового набору з місцевих жителів рекрутів в наполеонівську армію. Офіційною владою Трогіра в місті був споруджений пам'ятник генералу Мармонту (Marmont), намісника Іллірійськой наполеонівської провінції. Нині він є єдиним зі збережених у Далмації пам'ятників наполеонівських часів. У 1832 р. в період епідемії холери померло близько 200 жителів. Раніше величні палаци з прекрасними бібліотеками та архівами цінними були розграбовані і поступово руйнувалися, церкви закрилися або були перетворені на склади. Революційний рух 1848 розбудив місто, а в 1887 р. після запеклих баталій з італо-орієнтованим населенням муніципалітет Трогіра оголосила про свою приналежність до Хорватії. Перша світова війна принесла ще одну хвилю розорення в Трогір. У 1918 р. трогірци піднялися на боротьбу з авантюристами, керованим Д'Аннунціо, що бажали в умовах анархії приєднати Далмацію до Італії. На початку 30-х рр.. XX ст. в Трогире починає розвиватися туристична індустрія. Його відвідують багато знаменитостей: Бернард Шоу, який називав Трогір "Венецією в мініатюрі"; прославлені закохані втікачі - спадкоємець англійського престолу Едвард VIII і американка Уоллес Сімпсон.
 
Собор Святого Ловро. Трогір

 
Найвідоміше архітектурна споруда Трогира - собор XIII - XVI ст
оліття в романському стилі - Кафедральний собор Св. Ловро. Собор занесений ЮНЕСКО в список пам'ятників світової культури. Дослідження показали, що собор був споруджений на фундаменті древньої базиліки, зруйнованої при нашесті сарацинів в 1123 Собор являє собою трихнефну базиліку з трьома напівкруглими апсидами. Він гармонійно поєднує романську монументальність кладки з витонченими елементами венеціанської готики. Перекриття зведення в центральному нефі датуються XV ст., А західний фасад був прикрашений готичним вікном-трояндою. Західний портал з багатим скульптурним декором виконаний майстром Радованом з помічниками в 1240 р. Пілястри фасаду прикрашені рельєфними зображеннями апостолів і святих у візантійському статичному стилі, колони - алегоричними зображеннями місяців року з реалістичними сценами з повсякденного життя відповідно до зображуваного сезону року. Стилізовані зодіакальні знаки майстерно поміщені Радованом в декоративний рельєф. Малі напівкруглі колони прикрашені квітковим орнаментом і рельєфами зі сценами полювання, битв та ігор. Біблійні сцени також повні реалізму, найбільш майстерно виконані фігури Адама і Єви в оточенні левів. Серед численних зображень на порталі присутні фігури сарацинів і представників населення Середземномор'я. Іншим чудовим пам'ятником мистецтва в соборі, але вже іншої епохи - Відродження, є Капела Івана Урсіні (1461-1497 рр..) Роботи учня великого Донателло, архітектора і скульптора Миколи венеціанця. У скарбниці собору зберігається збори середньовічного образотворчого і декоративно-прикладного мистецтва. Дзвіниця собору являє собою органічне поєднання романського, готичного і ренесансного стилів. На набережній можна подивитися палац Промінець у венеціанському стилі, дзвіницю святого Михайла і старий форт. Можна зайти в невеликий музей монастиря святого Домініка. Також цікаві Ратуша XV століття і Лоджія. У північно-західному куті острова самотньо височіє башта Св. Марка, побудована в XV столітті. А симетрично їй, в південно-західному куті, настільки ж ізольовано стоїть невелика, немов іграшкова, фортеця з зубчастими стінами і з баштою Камерленг, яка зведена в XIII-XIV століттях. Все це служило, очевидно, форпостом на випадок появи незваної флотилії з боку відкритого моря. Але привертають погляди ці споруди не своєю бойовитість, а якимось нез'ясованим витонченістю, притаманним тій, давно минулої епохи.

 
Венеціанці, турки-османи і, нарешті, сербсько-хорватська війна не пройшли повз цього міста. Так, багато чого побачив це дивне місто за свою більш ніж 1000-річну історію. Звивисті вузькі вулиці і провулки Старого міста, стародавні кам'яні сходи, нарядні фасади будинків і могутні стіни фортеці Святої Ганни - все це створює атмосферу музею під відкритим небом.