altalt
altalt

Площа: 21.5 тис. кв. км
Населення: 5.8 млн чоловік
Столиця: Єрусалим
Мова: іврит, арабська
Валюта: шекель
Час: збігається з київським
Середня температура: взимку від -6 ° С до +18 ° С, влітку від +24 ° С до +30 ° СДержава Ізраїль знаходиться на південно-заході Азії, у східного узбережжя Середземного моря. На півночі межує з Ліваном, на північному сході - з Сирією, на сході - з Йорданією, на південному заході - з Єгиптом.
Незважаючи на невелику територію, країна відрізняється надзвичайною різноманітністю ландшафтів. У центральній частині Ізраїлю розташовані невисокі Галілейські гори, що складаються переважно з доломіту. Завдяки непересихаючих річках і порівняно рясних опадів, рослинність тут залишається вічнозеленою. Практично безводна напівпустельна область Негев займає майже півкраїни. Південний Негев являє собою посушливу зону з невисокими піщаниковими пагорбами і рівнинами, порізаними каньйонами та руслами сезонно заповнюються водою річок. Живиться струмками з гори Хермон, річка Йордан перетинає долину Хула, впадає в озеро Кинерет (Тиверіадське) і, продовживши свій шлях через Йорданську долину, впадає в Мертве море. Озеро Кинерет - головний прісний водойму Ізраїлю. Води Мертвого моря багаті калієм, магнієм, бромом, кухонною сіллю. Південніше, аж до Ейлатського затоки на Червоному морі, простирається Арава - ізраїльська савана.Клімат Ізраїлю


В Ізраїлі різноманітний клімат - від помірного до тропічного, з великою кількістю сонячних днів. З листопада по травень триває дощовий зимовий сезон, решту часу - сухий літній. Рясні дощі випадають на півночі та в центрі країни, набагато менше - у північному Негеві, а на півдні їх майже не буває.
На узбережжі вологе літо і м'яка зима, в гірських районах сухе літо і взимку відносно холодно. У Йорданській долині - жарке сухе літо і м'яка зима, в Негеві - клімат напівпустель. Майже кожен рік в Єрусалимі випадає сніг.
Купальний сезон в Ізраїлі триває круглий рік: влітку купаються в Середземному морі і Галілейському озері (Кинерет), а взимку - на Мертвому і Червоному морях.


Гроші Ізраїлю


Офіційна валюта Ізраїлю - новий шекель (NIS), множина на івриті - "шкала". Один шекель дорівнює 100 агорот, однина - "агора". Зараз в Ізраїлі в обігу перебувають банкноти 200, 100, 50 і 20 шекелів, монети 1, 5 і 10 шекелів, а також 50, 10 і 5 агорот.
1 ILS = 1.2446 UAH


Традиції Ізраїлю


Народ Ізраїлю перший в історії ввів звичай не працювати по суботах. Шабат - це найвище соціальне досягнення, призначене для того, щоб звільнити людину та її свідомість для високих, духовних занять, для зміцнення сім'ї та дружніх зв'язків між людьми. Однак цим ще далеко не вичерпується значення суботи.
Дотримання суботи - це вираз людиною своєї віри в Бога, Творця Всесвіту і визнання того, що, крім нашого матеріального світу, існують ще високі духовні світи. Їм-то і присвячується, головним чином, суботній день.


Кухня Ізраїлю


Ізраїльська кухня відрізняється багатством використовуваних продуктів і різноманітністю рецептур, як прийшли з глибини народних традицій, так і запозичених у сусідніх народів.
З м'ясних блюд цікаві єрусалимська печеня "меорав ієрушалмі" з чотирьох різних видів курячого м'яса, кисло-солодке "м'ясо по-єврейськи", форшмаки з м'яса і риби, паштети, котлети з м'яса птиці з різноманітними приправами, тушкована курятина з телячим мовою, відбивні в клярі, фаршировані курячі шийки, різні види відварної риби, а також м'ясний рулет і т.д. Спеції і зелень до м'ясних блюд зазвичай ніхто не економить.
З овочевих блюд популярні хумус, вінегрет, оладки "латкес" з шкварками і смаженою цибулею, запечене поліно з манної крупи з овочами "кугел", салат з яєць і ріпчастої цибулі, картопляні деруни "бульбелаткес", горохово-квасолеві кульки "фалафель", "цимес" з моркви, яблук і родзинок, холодний суп з буряка "калте буречкес", кабачки смажені та ін
будинків моди, музичних магазинів.

Визначні пам'ятки ІзраїлюТель-Авів


Перший єврейське місто сучасної держави Ізраїль був заснований в 1909 р. як приміський район Яффи. Через 5 років тут жили вже 2 тис. чоловік, в 30-і роки він перетворюється на столицю єврейського ишува Ерец-Ісраель, а в наші дні в цьому мегаполісі проживає більше 1 млн осіб. Тут розташовані центральні офіси найбільших банків і компаній країни, а також представництва іноземних держав і фірм. З-за своєї відносної молодості місто небагате на історичні пам'ятки.
Заслуговують уваги Палац незалежності, в якому в 1948 р. було проголошено державу Ізраїль, торгово-розважальний і культурний комплекс "Мигдаль-опера" ("Опера-тауер") на набережній, хмарочос "Азриели-центру", "Сінематека", національний театр "Габіма" (1957 р.), що славиться оригінальною архітектурою Тель-Авівський центр (музей) сценічних мистецтв (1971 р.) на бульварі Шауль-ха-Мелех, живописні квартали Неве-Цедек і Дізенгоф, Тель-Авівський художній музей і бібліотека " Шаар-Ціон ". Цікаві музей Бейт-ха-Тфуцот на території Тель-Авівського університету, музей Ерец-Ісраель з обширною колекцією предметів історії різних культур і бібліотекою, художня галерея Бруно-Геллері, а також будинки-музеї поета Хаїм-Нахман Бялика і Давида Бен-Гуріона.


Яффа


Яффа (Яффо) - один з головних портів стародавнього Ізраїлю і одне з найдавніших міст світу. Вважається, що саме тут Ной побудував свій ковчег, десь тут Персей звільнив Андромеду і звідси відправився в шлях пророк Іона, тут було явлено бачення апостолу Петру і відроджена праведниця Тавіфа. Стара Яффа давно злилася з Тель-Авівом в один мегаполіс і зараз перетворена на великий туристичний і художній центр з численними ресторанами, галереями, майстернями, салонами, музеями і археологічними розкопками. Населення тут теж своєрідно: художники, музиканти, скульптори і інші люди "творчих спеціальностей". За старими вуличками Яффи можна бродити нескінченно, на кожному повороті і біля кожного будинку відкриваючи для себе щось нове. Цікаві Яффський театр "Ха-сімтом" ("Провулок"), Музей старожитностей Тель-Авіва і Яффи і Музей історії Тель-Авіва-Яффи, театр "Гешер" в залі "Нога" (грають російською мовою), салон скульптур Франка Мейслера , підземний археологічний музей на площі Кдумім і російськомовна дискотека "Мегаполіс". У старому Яффо багато художніх галерей і магазинчиків, серед яких найцікавіша галерея ручного трикотажу Габріелі.


Єрусалим


Священне місто Єрусалим - один з найдавніших міст світу, "столиця трьох релігій" і древня столиця Ізраїлю. Історія міста налічує більше 3 тис. років. Місто, яке при царі Давиді називалося Євус, являє собою фантастичне змішання пам'ятників історії, культур і народів. Кількість визначних пам'яток тут просто величезно. На схилі пагорба Гиват-рам розташована будівля Кнесета (1966 р.) - резиденції ізраїльського парламенту, а також стару будівлю парламенту Кірія, Верховний суд (1992 р.), величезний університетський кампус Гиват-рам, Академія івриту, коледж Орт, амфітеатр, Національний музей Ізраїлю (1965 р.) з скульптурним садом мистецтв імені Біллі Роуза і унікальними експозиціями, монастир Святого Хреста (IV ст. до н. е..), а також Храм книги, в якому зберігаються знамениті "рукописи Мертвого моря", Музей біблійної землі і т. д. Південний схил пагорба зайнятий ботанічним садом.


Нетанія

Нетанія - найбільший курорт середземноморського побережжя, центр вирощування цитрусових і столиця потужної алмазної індустрії. Місто славиться чистими пляжами, сучасними рекреаційними спорудами і готелями, а також великою кількістю музеїв. Серед культурних пам'яток виділяються музей Бейт-Хагдудім ("Єврейського легіону"), музей Пнінат-Шівтеа-Ісраель ("Перлина колін ізраїлевих"), Музей археології, природи і мистецтва, Муніципальна галерея, Культурний центр Нетанії і Центр єменського фольклору. Навколо площі Кікер-ха-Ацмаут зосереджено більшість затишних ресторанчиків і кафе. Південніше Нетанії лежить фешенебельний курорт Герцлія, що славиться прекрасними пляжами і відмінною яхтової стоянкою.


Віфлеєм


Знаменитий Віфлеєм (Бейт-Лехем) лежить на південь від Єрусалиму. Тут, за християнськими канонами, народився Ісус. Тут же народився цар Давид, і тут він був помазаний на царство пророком Самуїлом. Тому вся історія і сучасне життя міста "обертається" навколо святинь.
Основна визначна пам'ятка міста - більш схожий на фортецю храм Різдва Христового (326 р.) на ясельної площі з гротом (яслами) Христа, келією і могилою Святого Ієроніма. Не менш шанована віруючими різних конфесій гробниця Рахілі на виїзді з міста. Незабутнє враження залишають церкву Святої Катаріни, францисканська церква на місці будинку Йосипа-тесляра і грецький монастир (VI ст.) На місці, де цар Давид напився з джерела під час битви з филистимлянами. Неподалік від Вифлеєма знаходиться штучний пагорб, на якому цар Ірод Великий побудував фортеця Іродіон, де він і був похований.


Назарет

Священне місто християнського світу, місце, де пройшло дитинство Христа. Тут розташовані францисканський храм Благовіщення (1969 р.) - найбільший собор на Близькому Сході, живописна православна церква Архангела Гавриїла на місці фонтану Діви Марії, національний парк Сепфоріс (Зіппорі, батьківський будинок Діви Марії) на захід від міста, гора Табір (місце Преображення Господнього ), село Наїн, Кфар-Кана, де Ісус створив своє перше диво на весільній церемонії, залишки римських водних резервуарів, в яких Ісус перетворив воду на вино, а також стародавній іудейський місто Ціппору з фортецею хрестоносців і численними археологічними ділянками.


Єрихон


Єрихон - один найдавніших міст світу: перші сліди життя людей тут відносяться до VIII тис. до н. е.. розташований на півдні пустелі, на північний схід від Єрусалиму. Руїни стародавнього Єрихону лежать на захід від сучасного міста. Тут відкриті могутня башта епохи неоліту, поховання періоду халколіта, міські стіни бронзового століття, можливо, ті самі, що попадали від гучних труб ізраїльських воїнів ("ієрихонські труби"), руїни палацу Ірода з лазнями, басейнами і пишно прикрашеними залами, а також мозаїчна підлога синагоги (V-VI ст.). Біля підніжжя пагорба Тель-ас-Султан знаходиться джерело пророка Еліші (Єлисея), який, згідно з Біблією, очистив його "гіркі води". За 3 км на північ від сучасного міста розташовані руїни візантійського міста і розкішного палацу Омейядського халіфа Хішама ібн Абд-ель-Маліка (VIII-IX ст.). На захід від Єрихону височить Сорокаденний гора (гора Спокуси), де, за переказами, Ісус постився сорок днів, випробовуваний від дияволом. Вчені припускають, що в навколишніх пагорбах ховаються археологічні цінності, порівнянні з "долиною царів" в Єгипті.